120. výročí založení T.J. Sokol Prosek

Dne 8. prosince 2021 si připomeneme 120 let založení Tělocvičné jednoty Sokol Prosek.


Někdy v roce 1901 napadlo proseckého občana Františka Pokorného, malíře pokojů, že když se na Proseku založí sokolská jednota, oživne společenský život v obci, zvýší se kulturní úroveň obyvatel a zlepší se jejich zdravotní stav. V té době již byly sokolské jednoty v Karlíně, Libni a Vysočanech. Domluvili se s učitelem Jaroslavem Velinským a řezníkem Tomášem Jandovským, v té době starostou Proseka, na založení sokolské jednoty na Proseku. Obcházeli prosecké spoluobčany a seznamovali je se svým úmyslem. Podařilo se jim přesvědčit 30 občanů, aby přišli na valnou hromadu.
Na první schůzi 17. listopadu 1901 připravili program první valné hromady. Ta se konala v hostinci pana Aloise Malého čp. 2 dne 8. prosince 1901 a na ní byla ustavena Tělocvičná jednota Sokol Prosek. Do nové jednoty se přihlásilo 46 členů.
Na valné hromadě se také zúčastnilo dosti bratří z Libně a z Vysočan.
Prvním starostou byl zvolen Tomáš Jandovský, řezník, místostarostou Josef Kánský, tovární mistr, jednatelem Jaroslav Velinský, učitel, pokladníkem Karel Srp, hostinský, Antonín Nejdl správcem domu, Jaroslav Miňovský správcem nářadí , František Pospíšil náčelníkem .
Za místnost ku cvičení byl zvolen velký sál hostince pana Malého a byla uzavřena s majitelem náležitá smlouva v příčině propůjčení, čištění, osvětlování a vytápění místnosti.
Pan Alois Malý, pozdější starosta Proseka, byl od počátku členem Sokola, takže také bratr.
První cvičení mužů proběhlo 2. ledna 1902 za účasti 13 cvičenců.
Cvičení žáků a dorostenců bylo zahájeno v únoru 1902. Nářadí bylo zapůjčeno z Libně a z Vysočan.
Byl uspořádán kurs a na něm prakticky probráno Tyršovo tělocvičné názvosloví k prostným a pořadovým. Kurs vedl náčelník bratr Pospíšil.
Počítalo se se stavbou sokolovny, proto byl otevřen stavební fond u Karlínské spořitelny.
Byla založena knihovna, přístupná veřejnosti. Ta se časem rozrostla na několik set svazků.
V hostinci se cvičilo až do dubna 1919, pak sokolové cvičili ve školní tělocvičně.
Za převratu 28. října 1918 prosečtí sokolové utvořili Sokolskou stráž a vykonávali strážní službu u důležitých objektů.
V roce 1936 zakoupili od bratra Malého pozemek se stodolou. Na něm vystavěli sokolovnu a zřídili cvičiště pro venkovní cvičení a atletiku.
Za okupace se prosečtí sokolové zapojili do odboje, zejména v Akci Anthropoid.
Tolik k dnešnímu výročí 120. let proseckého Sokola.

Otakar Mach, 30.11.2021

 

Sokolský adventní kalendář

Milé děti, připravili jsme pro vás sokolský adventní kalendář. Každý den od 1.12 do 24.12. můžete splnit jeden úkol, tak jako zvířátka na obrázku. Výběr aktivit na konkrétní den si zvolte dle nálady a počasí. Kdo by se s námi chtěl podělit o zážitky s plněním úkolů, budeme velice rádi za zaslání fotografií na email sokolprosek@seznam.cz nebo sdílení fotografií a videí na sociálních sítích.